Kā prognozēt pērkona negaisu?

Updated: Apr 30


Pērkona negaiss ir dabas parādība, kad spēcīgas gaisa/vēja strāvas, mākonī, izraisa lietus lāšu un krusas graudu sadursmes, radot elektriskos lādiņus. Starp lādiņiem uzzibsnī milzīga dzirkstele — zibens.

Šajā rakstā mēģināšu izskaidrot-kā pašam mēģināt noprognozēt pērkona negaisu. Uzreiz brīdinu-šajā rakstā tiks izmantota terminu valoda un saīsinājumi. Visi saīsinājumi un termini paskaidroti zemāk, tāpēc lasot rakstu varat atgriezties šeit un aplūkot tos.Konverģences zona - reģions atmosfērā, kur satiekas un mijiedarbojas divas dominējošās gaisa plūsmas. Tas izraisa sadursmi, kas galu galā noved pie vertikālas vēja kustības un mākoņu, nokrišņu un negaisu veidošanās.


Theta-E - (mēdz dēvēt arī par ekvivalento potenciālo temperatūru), ir siltuma un mitruma mērījums atmosfērā. Jo lielāks ir Theta-E rādītājs, jo siltāka un mitrāka ir gaisa masa. Silta un mitra gaisa masa ir viens no galvenajiem faktoriem lai veidotos negaisi.


CAPE - Konvekcijai pieejamā potenciālā enerģija. Vienkārši runājot-cik daudz enerģijas būs negaisiem.


Konvekcija- siltuma un mitruma vertikālā apmaiņa atmosfērā (karsta un mitra gaisa celšanās no piezemes uz augšu un vēsāka gaisa nonākšana atpakaļ uz zemes kopā ar nokrišņiem).


Kad esam iepazinušies ar terminiem, varam sākt pētīt un prognozēt! Pamācību sadalīju nodaļās, lai vieglāk orientēties.1. Ierosinātājs


Spēcīgu negaisu ierosinātājs bieži ir netālu esošs ciklons un/vai ar to saistīta atmosfēras fronte, konverģences zona utml., taču pie mums Latvijā visbiežāk negaisi rodas lokālu apstākļu ietekmē (karstā un mitrā gaisa masā). Lai pārbaudītu ciklona vai atmosfēras frontes esamību un kustību varam aplūkot Vācijas meteodienesta karti.


Pazemināta spiediena apgabals tiek apzīmēts ar "T" burtu.

Aukstā atmosfēras fronte tiek apzīmēta ar zilu līniju un trīsstūriem. (Trīsstūra virsotne norāda frontes kustības virzienu) Siltā atmosfēras fronte tiek apzīmēta ar sarkanu līniju un pusapļiem (Pusapļa virziens norāda frontes kustības virzienu)


Oklūzijas fronte tiek apzīmēta ar rozā līniju un pusapļiem kopā ar trīsstūriem (Trīsstūra virsotne un pusapļa virziens norāda frontes kustības virzienu). Karti pirmajā brīdī aplūkojot ir grūti ko saprast, bet to nedaudz papētot-uzreiz visu var saprast. Dotajā piemērā vienīgais pazemināta spiediena apgabals ir uz dienvidaustrumiem no Latvijas un oklūzijas fronte virzās projām no mums.

https://www.dwd.de/EN/ourservices/hobbymet_wcharts_europe/hobbyeuropecharts.html


Lai pārbaudītu vai gaisa masa kurā pašlaik atrodaties ir karsta un mitra (vieni no galvenajiem negaisu ierosinātājiem var apskatīties tā saucamo Theta-E parametru, kas uzrāda gaisa masas temperatūru un mitrumu un to attēlo vienā parametrā. Siltas un mitras gaisa masas būs apzīmētas ar dzelteniem, oranžiem un sarkaniem toņiem.

https://meteologix.com/lv/model-charts/swisshd-eu/latvia/theta-e.html2. Meteoroloģiskā radara simulācija


Jāsāk ar to, ka meteoroloģiskais radars, skenē atmosfēru un nosaka nokrišņu zonu izplatību un virzību. Radara dati tiek izmantoti lai sekotu līdzi piemēram negaisa mākoņu izraisīto lietusgāžu attīstībai un virzībai. Attēlā zemāk, nokrišņu radara attēls no 23.06.2021. 23:34. Redzama josla ar ļoti intensīvām lietusgāzēm (intensitāte <30 mm/h), kas no Lietuvas tuvojas Zemgalei.

http://lietus.lv/


Tā kā radars nosaka to, kas notiek pašlaik, tas mums īsti neder lai prognozētu negaisu piemēram rītdienai. Tādēļ palīgā nāk ,augstas izšķirtspējas, skaitliskie modeļi, kas modelē un prognozē situāciju atmosfērā. Ļoti noderīgs ir radara simulācijas parametrs ("Maximum reflectivity"). Tas mēģina simulēt-kā izskatīsies radara attēls dotajā laika brīdī (prognozē līdz 3 dienām nākotnē). Ja modelis signalizē par "aizdomīgi" intensīvām lietusgāzēm (sarkanīgie toņi), tad ir diezgan liela iespēja, ka šīs lietusgāzes var pavadīt arī pērkona negaiss un ja parādās arī violeti toņi-krusa. Jāatceras, ka šī ir tikai prognoze un reālā situācija var būt citādāka. Zemāk tabula ar vērtību atšifrējumu:

0-20 dBz - Nelieli nokrišņi 20-35 dBz - Vidēji stipri nokrišņi

35-45 dBz - Stipri nokrišņi (Lietusgāzes)

45-60 dBz - Ļoti stipri nokrišņi (Spēcīgas lietusgāzes)

<60 dBz - Ekstremāli stipri nokrišņi (Spēcīgas lietusgāzes + krusa)

https://meteologix.com/lv/model-charts/swisshd-eu/latvia/radar-reflectivity.html3. Negaisiem pieejamā enerģija


Kad mums ir zināms, ka potenciālajiem negaisiem būs jebkāds ierosinātājs (karsts, mitrs gaiss, ciklons vai atmosfēras fronte), un kad modeļi prognozē gubu-lietus mākoņu attīstību, jāaplūko vēl viens parametrs-CAPE jeb Konvekcijai pieejamā potenciālā enerģija. Vienkārši runājot-tas ir parametrs, kas uzrāda-cik daudz enerģijas būs negaisiem. Zemāk tabula ar vērtību atšifrējumu:

0-500 J/kg - Neliels enerģijas daudzums

500-1000 J/kg - Vidēji liels enerģijas daudzums

1000-1500 J/kg - Liels enerģijas daudzums

2000-3000 J/kg - Ļoti liels enerģijas daudzums

<4000 J/kg - Ekstremāli liels enerģijas daudzums

https://meteologix.com/lv/model-charts/swisshd-eu/latvia/mixed-layer-cape.html4. "ESTOFEX" prognoze.


Šo varat aplūkot, kā pirmo, bet varat aplūkot arī pēdējo-ESTOFEX negaisu prognoze. Šīs prognozes veido vairāku, meteoroloģijā un negaisu prognozēšanā, sertificētu cilvēku grupa (eksperti), kas izplata negaisu prognozes Eiropai. Prognozēs teksta formātā tiek detalizēti izskaidrota situācija un kādēļ pastāv bīstamu negaisu draudi. Varat aplūkot tikai ESTOFEX prognozi, bet ja pētīsiet kartes arī pastāvīgi-varēsiet iegūt vizuālu materiālu. ESTOFEX prognoze tiek iedalīta 3 līmeņos:

1 - Bīstamu negaisu iespējamība ir VIDUVĒJA (15-30%)


2 - Bīstamu negaisu iespējamība ir AUGSTA (30-50%)


3 - Bīstamu negaisu iespējamība ir EKSTREMĀLA (<50%)

https://www.estofex.org/
49 views0 comments
string_of_christmas_lights_310745.png
string_of_christmas_lights_310745.png
string_of_christmas_lights_310745.png
string_of_christmas_lights_310745.png
MeteoLatvia_edited.png

METEO LATVIA

png-clipart-hat-elf-elf-hat-logo-cartoon