top of page

Kā novērot ziemeļblāzmu Latvijā?

Jāsāk ar īsu definīciju - kas vispār ir ziemeļblāzma: Ziemeļblāzma jeb kāvi ir atmosfēras augšējo slāņu spīdēšana, gaisa molekulām mijiedarbojoties ar Saules vēja daļiņām. Oficiāli dēvēta par Aurora Borealis (ziemeļblāzma) ziemeļu puslodē un par Aurora Australis (Polārblāzma) dienvidu puslodē.


Šajā rakstā mēģināšu pastāstīšu - kā novērot un iespējams arī nofotografēt ziemeļblāzmu Latvijā!

Ziemeļblāzma, pa mana dzīvokļa logu 2022.gada 17.augustā ap 23:15Kā rodas ziemeļblāzma?


Visu jāsāk ar to - no kā un kur ziemeļblāzma rodas? Ziemeļblāzmas ceļš patiesībā ir ļoti garš un aizsākas uz Saules virsmas. Koronālie caurumi un saules plankumi ir galvenie ziemeļblāzmas izcelšanās avoti, jo no tiem tiek izviests liels daudzums ātra un blīva saules vēja, ko zinātniski mēdz dēvēt arī par koronālu masu.Koronālie caurumi: specializētā satelīattēlā, tie izskatās, kā lieli tumši reģioni uz saules virsmas. Šajās vietās Saules magnētiskais lauks sniedzas kosmosā, un pa šo reģionu tad var izplūst ātrs, blīvs saules vējš. Tā kā reģions ir liels, bet ne pārāk izteiksmīgs, tad pie nosacījuma, ka tas atrodas redzamā saules diska centrā, pēc dažām dienām Zemi var sasniegt ātrs, blīvs saules vējš, kurš var izraisīt paaugstinātu ģeomagnētisko aktiviāti.


Saules plankumi: Saules plankumi veidojas spēcīgu magnētisko lauka līniju dēļ, kuri nāk no Saules kodola. Salīdzinājumā ar pārējo Saules virsmu, tie izskatās, ka tumši plankumi. Šie plankumi, kas izmēros var kļūt daudzreiz lielāki par Zemi, vienmēr ir tumši, jo tie ir krietni vēsāki par apkārtējo Saules virsumu. To temperatūra ir ap 3700°C, taču Saules virsmas (fotosfēras) temperatūra ir ap 5500°C.

Koronālais caurums Saules plankumiŠajā blogā vairāk pievērsīsiem tieši Saules plankumiem, jo tieši tie parasti nes vienus no spēcīgākajiem uzliesmojumiem, kas pēc tam uz Zemes pie attiecīgiem apstākļiem var nest visspēcīgākās ģeomagnētiskās vētras.Personīgi iesaku aplūkot šo saiti: https://www.spaceweatherlive.com/en/solar-activity.html - dati šeit attēloti uzskatāmi un saprotami. Kad atvērsiet saiti, pirmkārt vislielāko uzmanību pašlaik pievēršiet sadaļai "Sunspot regions", jeb saules plankumu reģioni. Augšpusē redzams jaunākais saules diska attēls, uz kura uzrādīsies saules plankumu reģioni un tiem piešķirtais identifikācijas numurs. Zemāk redzams saraksts ar plankumu reģioniem, cik plankumi atrodas grupā un kāda ir grupas magnētiskā klasifikācija (norāda uz saules plankumu kompleksitāti un spēku). Īpaši iedziļināties pat nevajag, jo katra grupa ir iekrāsota krāsās, kas norāda uz grupas kompleksitāti un iespējamību radīt uzliesmojumus. Zaļš - (α - alpha un β - beta) - vienkāra grupa un/vai vāja plankumu organizācija. Neliela iespēja uz uzliesmojumiem. Dzeltens - (β-γ - beta-gamma) - kompleksa grupa un/vai laba plankumu organizācija. Vidēja līdz liela iespēja uz uzliesmojumiem, tostarp spēcīgiem. Sarkans - (δ, β-δ un β-γ-δ - delta, beta-delta un beta-gamma-delta) - īpaši kompleksa grupa un/vai īpaši laba plankumu organizācija. Ļoti liela iespēja uz uzliesmojumiem, tostarp īpaši spēcīgiem.P.S. Ideālā gadījumā - jo tuvāk plankumu grupa redzamā saules diska centrālajai daļai, jo labāk (labāk orientēts uzliesmojumiem Zemes virzienā.)

https://www.spaceweatherlive.com/en/solar-activity.htmlKad plankumu reģioni noskaidroti, ir jāgaida kad kāds no tiem uzliesmos. To var labi izdarīt tajā pašā mājaslapas sadaļa, nedaudz zemāk - "Solar flares", jeb saules uzliesmojumi. Augšpusē redzams saules disks speciālā satelītuzņēmumā, bet zem tā grafiks ar saules aktiviāti pēdējās 2 stundās. Kad notiks uzliesmojums, tas būs redzams grafikā, kā straujš līknes kāpums. Jo lielāku vērtību līkne sasniedz, jo spēcīgāks uzliesmojums. Zemāk uzliesmojumu intensitātes salīdzinājums:


>X10 -Īpaši stiprs uzliesmojums

X -Stiprs uzliesmojums

M -Vidēji stiprs uzliesmojums

C - Neliels uzliesmojums

B - Stabils aktivitātes līmenis

https://www.spaceweatherlive.com/en/solar-activity.htmlKad saules plankumu grupas noskaidrotas, un ir noticis uzliesmojums, jāpāriet uz sadaļu "Coronal mass ejections", jeb koronālās masas izvirdumi. Augšpusē redzams specializēta satelītattēla uzņēmums, kurš labi detekē vai no saules ir izviests plazmas mākonis. Personīgi iesaku uzspiest uz pogas "Latest CME's".

https://www.spaceweatherlive.com/en/solar-activity.htmlAtvērsies saraksts, kas pirmajā brīdī var šķist sarežģīts, bet ieskatoties viss kļūs saprotams. Pirmkārt - šajā saraakstā parādīsies visi sistēmas detektētie plazmas mākoņu izvirdumi, kas sakārtoti secībā no jaunākiem augšpusē. Šeit aprakstīju tikai tās kolonnas, kas nepieciešamas mūsu vajadzībām: Pirmajā kolonnā no kreisās puses redzams plazmas mākoņa identifikācijas numurs Otrajā kolonā redzams laiks, kad notika plazmas mākoņa izvirdums Desmitajā kolonnā tikai pie noteiktiem plazmas mākoņiem parādīsies ikona ar skaitli, kuri apzīmē:

I - Nav tēmēts Zemes virzienā II - Nav tēmēts Zemes virzienā


III - Potenciāla kompnente kas var būt vērsta pret Zemi


IV - Ticams, ka vērsts pret Zemi


V - Vērsts pret Zemi

https://www.spaceweatherlive.com/en/solar-activity/latest-cmes.html85 views0 comments
ML_logo.png

METEO LATVIA

bottom of page