top of page

Atjauninājums V4.0.0. (Ikgadējais)

Updated: Jan 13

Esiet sveicināti! Jaunais gads ir klāt, un līdz ar to arī "Meteo Latvia 2023" (V4)! Šī gada versijā, mājaslapa ir ieguvusi pilnībā jaunu izskatu (kas iespējams tiks saglabāts uz ilgu laiku), jaunas funkcijas un pats galvenais - vairāk noderīgu datu un uzskatāmu grafiku/vizualizāciju. Šajā bloga sērijā, tiks izklāstīti katra atjauninājuma (iknedēļas, ikmēneša un ikgadējā) nestie uzlabojumi.P.S. Mājslapas versija V4.0.., tika aktivizēta 2023.gada 1.janvārī, plkst-1:30, bet līdz šodienai - 2023.gada 8.janvārim, plkst-21:00, tā bija izmēģinājumversijā (BETA), ar ierobežotu piekļuvi un funkcijām.GALVENIE JAUNUMI1. Atverot mājaslapu, pirmā protams redzama sākumlapa. Pašā augšējā, labajā stūrī pieejama kontaktinformācija (e-pasts), kā arī mani sociālie tīkli. Joslā zemāk, kreisajā pusē redzams mans logo, uz kura uzklikšķinot no jebkuras lapas, būs iespēja nonākt sākumlapā. Centrā redzama lapu izvēlne, kurā iespējams izvēlēties sev nepieciešamo mājaslapas sadaļu. Labajā pusē redzama pieslēgšanās poga, uz kuras uzklikšķinot, būs iespējams reģistrēties, vai ielogoties jau esošā kontā. (*reģistrējoties iegūsi piekļuvi forumam, un nākotnē pieejamām, īpašām papildus funkcijām). Zemāk redzams mans reklāmlogs, ar pogu "Noskatīties video", kurā būs redzams īss video, par to, ko es daru.

Ritinot zemāk, ieraudzīsiet sadaļas. Uzspiežot uz atsevišķās sadaļas attēlu, varēsiet nonākt attiecīgajā lapā un aplūkot tajā esošo informāciju. To pašu varat izdarīt arī ar iepriekš minētu mājaslapas sadaļu izvelni, lapas augšpusē.2. Liels, un manuprāt ilgi gaidīts jaunums - "Novērojumu datu" sadaļa! Šajā sadaļā ir iespējams aplūkot Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra meteoroloģisko novērojumu staciju datus tiešsaistes režīmā. Tas nozīmē, ka atverot sadaļu, dati, kas attēloti kartē un zem kartes esošajā tabulā ir tekošās stundas dati, operatīvā režīmā, jeb vienkāršoti - tieši tas, kas uz dotu brīdi ir novērojams. Zem kartes iespējams izvēlēties arī vēl citus meteoroloģiskos parametrus, kā vēja virzienu un ātrumu, relatīvo mitrumu, atmosfēras spiedienu, nokrišņu daudzumu, redzamību un sniega segas biezumu. Nākamo nedēļu laikā turpināsies šīs sadaļas aktīva testēšana un nepieciešamības gadījumā arī uzlabošna.

Zemāk varat aplūkot tos pašus datus, tikai tabulas skatā, kur iespējams arī kārtot parametra vērtības augušo un dilstošā secībā, tādejādi redzot, kur izvēlētais parametrs izpaužas visspēcīgāk (piemēram - kur ir viskarstākais, vējainainākais, dziļākais sniegs utml.).3. Jau iepriekšējā versijā esoša sadaļa "Nokrišņu radars" protams būs arī šajā versijā, tikai tagad ar uzlabotu vizualizāciju. Sadaļā pieejama interaktīva karte, kuru var gan pietuvināt, gan attālināt, gan pārvietot, lai precīzāk aplūkotu vēlamo apgabalu. Nokrišņu radaru dati attēloti operatīvā režīmā, un reizi 10-15 minūtēs tiek atjaunināti ar jaunāko informāciju.
4. Jauna sadaļa - "Meteoroloģiskā satelīta dati". Šajā sadaļā pieejami satelīdati mūsu reģionam, ar atjaunošanas intervālu reizi 15 minūtēs (xx:00; xx:15; xx:30; xx:45, kur xx vietā tekošā stunda). Zemāk pieejama arī pēdējo 2 stundu animācija. Tuvākajā laikā plānoju pievienot arī infrasarkanajā spektrā uzņemtos satelītdatus, lai tie būtu pieejami arī nakts laikā (pašlaik dati pieejami tikai dienā). Nākamo nedēļu laikā turpināsies šīs sadaļas aktīva testēšana un uzlabošana.5. Vēl viens jaunums - "Meteoroloģiskā karte" sadaļa! Šajā kartē jums ir iespēja skatīties skaitlisko modeļu prognožu datus. Līdzīgi, kā nokrišņu radaram - arī šī karte ir interaktīva, ar iespēju pietuvināt, attālināt, un mainīt ģeogrāfisko apgabalu. Kartes labajā, augšējā stūrī ir izvēlnes poga, uz kuras uzklikšķinot parādīsies visi iespējamie meteoroloģiskie parametri (nokrišņi, vēja ātrums, mitrums, atmosfēras spiediens, negaisa iespējamība, sniega segas biezums, utt.). Kartes apakšā varat izvēlēties sev nepieciešamo prognozes laiku, vai arī skatīties animāciju ar prognozi nākamajām 5 dienām.6. Vēl viena jauna sadaļa - "Iesūti novērojumus"! Šajā sadaļā pieejama neliela forma, kurā nepieciešams ievadīt savu vārdu, e-pastu, novērojuma tematu, un arī pavisam nelielu aprakstu (vēlams precizēt atrašanās vietu un laiku), kā arī zemāk pievienot failu (foto, video). Pievienojot failu, dokuments automātiski tiks nosūtīts! Tas man ļoti palīdz izsekot laikapstākļus visā Latvijā, kā arī sekot līdzi piemēram negaisu attīstībai, vai plūdiem utt.7. Vēl viena jauna sadaļa - "Kosmosa apstākļi"! Atverot sadaļu, būs redzami saules vēja un magnētiskā lauka dati, ļoti vienkāršā un saprotamā veidā. Šie dati palīdz saprast - vai ir gaidāma ziemeļblāzma (ja laikapstākļi to atļauj, un nav mākoņu protams).

Zemāk redzams arī "ziemeļblāzmas ovāls". Šo karti, gan nevajadzētu uztvert burtiski, jo tā neattaino to - cik liela un kā izskatās ziemeļblāzma, bet gan tās novērošanas iespējamību. Tiklīdz Latviju noklāj zaļā krāsa, ir vērts apskatīties saules vēja un magnētiskā lauka datus, un ja arī tie ir labvēlīgi, tad pārliecināties, ka ir skaidrs laiks un doties ārā, mēģināt ieraudzīt ziemeļblāzmu.


8. Un vēl viena jauna sadaļa - "Galerija"! Šajā sadaļā ir iespējams aplūkot manu personīgo foto un video galeriju ar dažādiem hidrometeoroloģiskiem un astronomiskiem notikumiem, parādībām un objektiem. Lai aplūkotu interesējošo sadaļu, uz aplīša jānoklikšķina, un jūs tiksiet novirzīts uz attiecīgās sadaļas saturu. Visas fotogrāfijas un video materiāli ir pieejami pilnā kvalitātē, bez ūdenzīmes, tāpēc pārpublicējot saturu obligāti nepieciešama pilna atsauce uz mani, kā autoru (Martins Berģsteins).9. Un kārtējā jaunā sadaļa - "Forums"! Lai gan arī iepriekšējā mājaslapas versijā, bija pieejams mājaslapas forums, taču tas bija nepilnīgs, un nepildīja savu funkciju. Šajā versijā ir pārskatīts viss kods, kas ar to saistīts, un izveidota atsevišķa, pilnībā funkcionējoša sadaļa - "Forums". Tuvāko nedēļu laikā arī sāksies tā aktīva testēšana un pielāgošana nepieciešamības gadījumā.10. Un visbeidzot - jau iepriekš esošā sadaļa jaunā un kvalitatīvākā izskatā - "Blogs". Šajā sadaļā ir iespēja aplūkot manis veidotus blokus par dažādām tēmām, kā "teksta tiešraides", "mājaslapas jaunumi" u.c. Arī pašlaik šo lasāt sadaļā "Blogs". Zem katra bloga varat arī ievietot komentārus, dalīties un piespiest "Patīk" pogu.Maznozīmīgāki jaunumi1.1 Optimālais, vienlaicīgu apmeklētāju skaits palielināts no 100 līdz 500 apmeklētājiem, bet maksimālais vienlaicīgu apmeklētāju skaits palielināts līdz 1000. Līdz šim, maksimālais novērotais vienlaicīgo mājaslapas apmēklētāju skaits ir 287 (01.01.2023. 0:59).


1.2 Teksta fonta stils, izmērs un fons izlīdzināts, un tagad ir vienāds visās sadaļās.


1.3 Attēliem un grafikām uzstādīta kvalitātes kompresēšana, kas ievērojami uzlabot mājaslapas veiktspēju un ātrdarbību, arī uz lēnākām ierīcēm. Ritināšanā tagad padarīta plūdenāka lai mazinātu ekrāna raustīšanos.Papildus komentāri1.1.1 Mājaslapas "meteolatvia.com" versija V4.0.0. tika aktivizēta 2023.gada 1.janvārī, plkst-1:30, bet vēl papildus 14 dienas (līdz 2023.gada 14.janvārim), mājaslapa bija "BETA" jeb izmēģinājumversijā (V4.0. BETA). Tas darīts ar nolūku, lai novērstu visas kļūdas un nepilnības, kā arī lai ievāktu apmeklētāju atsauksmes, un ierosinājumus par to, ko vajadzētu steidzīgi iekļaut un uzlabot. Sākot no 2023.gada 14.janvāra, 1:30, mājaslapas versija V4.0.0. kļūs par stabilo, pastāvīgo versiju. Gada laikā sekos vairāki atjauninājumi, kuros turpināšu ieviest jaunas funkcijas, un uzlabot jau esošās.

17 views2 comments